• STABLIK – DVA KLIKY A JDE SE JEZDIT

    Marek Babák, amatérský jezdec a také programátor, nám v rozhovoru prozradil, co bylo přímým impulzem k vytvoření internetového rezervačního systému ploch pro stáje. A proč je důležité, aby aplikace byla jednoduchá.

    Marek Babák

    • Amatérský parkurový jezdec, výkonnost S*
    • Autor stájového rezervačního systému Stablik

    Jste autorem rezervačního systému Stablik. Nejprve se nám představte ale jako jezdec. 

    Původem jsem nekoňák. Aktuálně amatérský jezdec parkuru, ve volném čase se pokouším o piafu. Na koni jezdím 14 let.

    Byla Vaše cesta ke koním rovná a přímá nebo jste ji musel hledat?

    Moje cesta byla tak rovná, že jsem snad rovnější neviděl. Začal jsem ve stáji Urban, tam jsem si to dva roky odseděl na školních koních. Pak už jsem krapet uměl jezdit, takže jsem si koně půjčoval i na dovolených po Evropě. Celou dobu mě to táhlo k parkuru a ve stáji Urban na to byly ideální podmínky, takže jsem začal skákat na školních koních a pak už to jelo…

    Jak to jelo?

    Měl jsem ohromné štěstí na trenéry – jak jsem si koupil Lancelota, tak se u nás ve stáji objevil trenér David Fialka, s ním skáču posledních 5 let. Do stájí dojíždí trénovat také Romana Hájková, ta mě naučila jezdit koně tak, aby mi vydržel zdravý co nejdéle, za což jí jsem vděčný. Střihl jsem si také základní seminář přirozené komunikace s Václavem Bořánkem a všechno to do sebe hezky zapadlo. V posledních 4 letech jsem k jízdě na koni přidal judo, to považuji za perfektní doplňkový sport ke koním. První, co se učíte, je bezpečně a správně padat!

    Představte nám své koně.

    První kůň byl po 5 letech na školních koních César, kupoval jsem ho s tím, že neskáče víc jak 110 cm, protože se bojí. To mi nepřišlo jako překážka, skákal jsem v té době křížky. Byl to super kůň, lehký na ježdění, měl pohodlný cval a rád vyhrával. Po 4 letech, desítce hobby závodů, ZZVJ a pak několika ofiko závodech jsme skončili na 110 cm a začal jsem se rozhlížet po novém koni. 

    Protože jsem nespěchal, tak si kůň našel mě. Stačilo rozhlásit, co hledám a po půl roce jsem poznal Lancelota. Je stejný jako César, a navíc se nebojí výšky. Tehdy mu bylo 12 let, ideální učitel. O 5 let a 50 startů dál jsme skončili na 125 cm, s pár lidmi letos vyhráli Oblast Prahu družstva. Teď přemýšlím, co bude dál… Pro Lancelota hledám nového jezdce. Asi zase nechám, aby si mě další kůň našel.

    Co máte na Lancelotovi nejraději? Je něco, čím Vás překvapí?

    Mám rád, že mu vyhovuje méně častý trénink. Když někomu řeknu, že trénuji týdně 1x parkur, 1x drezuru, 1-2x jdeme ven do terénu, a přesto se nám na závodech daří, tak je to často velké překvapení. Také mě neustále překvapuje jeho nekonečná trpělivost s mými chybami.

    V sedle jste jako doma a dobře znáte denní provoz stájí. Co bylo podnětem k vytvoření rezervačního stájového systému? 

    Stáj Urban je docela velká stáj a ze začátku měla k dispozici na zimu jen jednu krytou plochu. Všichni víme, jaké to je – v jedné hale se potkávají různí lidé. Člověk spíše řeší, kdy je na ploše volno a kdo tam co dělá, než aby se soustředil na samotné ježdění. Původně jsme ve stájí měli papírovou „knihu“, do které jsme se zapisovali po hodinách. Jenže kniha byla ve stáji a člověk musel vždycky shánět někoho, kdo je ve stáji a bylo to nepraktické. Párkrát jsem se zmínil, že by  šlo mít knihu na internetu a v telefonu. Zájem byl, takže jsme to naprogramovali.

    To bylo tak jednoduché? Jaká je Vaše profese?

    Mám malou firmu, která vyrábí e-shopy a menší informační systémy na míru. Programování mě živí.

    Takže jste svoje zkušenosti se stájovým provozem spojil se svou prací a vznikl Stablik. Stablik původně vznikl tak trochu pro vlastní potřebu. Je to tak?

    Je to tak, opravdu mě štvalo, že v době rozmachu chytrých telefonů musím nahánět někoho, aby mě napsal do knihy, když jsem věděl, že je to jednoduše řešitelné. Původně byl systém jen pro potřebu naší stáje. Jenže jak lidé putují mezi stájemi, tak se mi začali ozývat i z dalších stájí, že by také něco takového chtěli. To byl impulz k tomu, aby vznikl Stablik jako internetová aplikace.

    Můžete systém popsat? Co je jeho cílem a jak to funguje?

    Jeho cílem je na dva kliky umožnit každému zapsat se na plochu ve stáji, a to takovým způsobem, aby ostatním bylo hned jasné, kdy a co tam bude dělat. Každý si tak může naplánovat tréninky, škola své hodiny, prostě vše tak, aby nedocházelo ke zbytečným třenicím na plochách. Ona totiž rezervace jedné plochy jde vyřešit třeba přes sdílený kalendář v Google, ale když chcete hned vidět všechny plochy, kolik koní tam je, kdo co dělá, jestli s trenérem a podobně, tak na to je potřeba něco specializovaného.

    Funkce do systému postupně přidáváme, nedávno tam třeba přibyla evidence odjezdů pro hospodářství a teď připravujeme možnost komunikace majitelů s klienty stáje. Nápadů je mnoho. Hlavní cíl je, aby vše zůstalo maximálně jednoduché.

    V čem se liší od Equi Team Manageru?

    ETM je zaměřený hlavně na profi závodní týmy, které potřebují zvládnout management více koní ve sportovní stáji a pak se potřebují orientovat na závodech. Stablik je naopak zaměřený na nájemní stáje, kde je potřeba sladit zájmy většího počtu různorodých klientů a optimalizovat využití stájových ploch.

    To zní velmi dobře. Je Stablik dostupný? 

    Všechny informace mám na stránce www.stablik.cz. Stablik je na rozdíl od ETM placený, stojí měsíčně přibližně tolik, jako balík sena a je možné jej bezplatně vyzkoušet.

    FOTOGALERIE:

    Foto: archiv Marka Babáka

    360x360 AD
    Back to top